Статті / Пізнавальні / БаскетболБаскетбол

Баскетбол

Баскетбол

06 Травня 2010

Баскетбол (англ. «basket» - кошик і «ball» - м'яч) - спортивна гра з м'ячем, до речі, баскетбол у західних районах України називають також "кошикі́вка" .
Грають 2 команди по 5 чол. у закритих приміщеннях круглим надувним м'ячем розміром 749-780 мм в окружності й вагою 567-650 г  у чоловіків і  724-737 мм в окружності й вагою 510-567г у жінок. Розмір майданчика 15х28 м. На коротких сторонах майданчика укріплені на щитах на висоті 305 см «кошики» -  металеві кільця діаметром 45 см з мотузяною сіткою без дна.
Гра складається з 4 періодів по 10 хвилин. Тривалість перерв між першим і другим періодами (перша половина), третім і четвертим періодами (друга половина) і перед кожним додатковим періодом становить      2 хвилини. Тривалість перерви між половинами гри становить 15 хвилин.
Ціль гри - закинути якнайбільше м'ячів у кошик суперників і перешкодити іншій команді закинути м'яч у своє кільце. Якщо рахунок нічийний по закінченні ігрового часу четвертого періоду, гра продовжується на таку кількість додаткових періодів тривалістю по 5 хвилин, яких необхідно для того щоб порушити рівновагу в рахунку.
Ігрова площадка поділена  на 2 зони. Зоною кидків на 3 очки  є вся ігрова площадка, за винятком зони біля кошика, яка перебуває на відстані 6,25 м від центра кільця і є зоною кидків на 2 очки.
Будь-який гравець команди, у кошик якої закинутий м'яч, повинен виконати вкидання через межі ігрової площадки з будь-якого місця за лицьовою лінією протягом  5 секунд.
У баскетболі, на відміну, припустимо, від футболу, в кожній комбінації команди беруть участь одразу всі п’ять гравців - унікальних ігрових амплуа зі своїм набором функцій і задач, що дає тренерам величезний простір для імпровізації.
Амплуа гравців розподіляються наступним чином:
Розігрувач -  (професійною термінологією  - «перший номер»).
Гравець, що починає майже всі атакувальні комбінації своєї команди. Основне функціональне навантаження розігрувача-плеймейкера або "першого номера" є вивід своїх партнерів на вигідну позицію, роздача результативних пасів, або ж "бомбардування" кільця суперника з дальньої дистанції – з "периметра".
Розігруючий мусить мати відмінне бачення майданчика, моментально орієнтуватись в зміні тактики команди. У захисних діях розігруючий повинен бути орієнтований на перехоплення м’яча в суперника. Вважається, що оптимальним зростом для "першого номера" є 185-195 см. У той же час, в європейському баскетболі останніх років трапляються диспетчери зі зростом біля двох метрів (як приклад – відомі грецькі баскетболісти Демітріос Діамантідіс і Теодорас Папалукас). Серед видатних гравців цієї позиції відмітимо американця Джона Стоктона.
Атакуючий захисник  - («другий номер»).
Другий гравець "задньої лінії". Функції атакуючого захисника зосереджуються на допомозі розігруючому і "бомбардуванні" кільця здаля. Повинен мати відмінний кидок і з середньої дистанції. Як правило, атакуючий захисник орієнтований на стрімкий прохід до щита суперника, зкидку м’яча на периметр. Більшу частину контратак команди – так званих "швидких відривів" - завершує саме "другий номер". Відповідно, атакуючий захисник повинен мати серйозні швидкісні дані. Саме на цій позиції діяв і найвидатніший гравець в історії баскетболу американець Майкл Джордан. Зріст "другого номера" коливається в діапазоні 190-200 см.
Легкий форвард  - («третій номер»).
Гравець передньої лінії, зв’язкова ланка між розігруючими та "великими" гравцями. Основна функція – набирання очок. Надважливою рисою легкого форварда є добрий дриблінг і точний середній кидок. Він має бути й достатньо швидким для того, щоб встигати на підбирання м’яча. Зріст "третього номера", як правило, 195-205 см. Найвідоміші легкі форварди - Джуліус Ірвінг, Домінік Вілкінс, Ларрі Берд, ЛеБрон Джеймс, Кармело Ентоні.
Важкий форвард - («четвертий номер»).
Основна функція важкого форварда – захисні дії, підбирання м’яча після відскоку від свого чи чужого кільця, блокування кидків гравців суперника. Важкий форвард повинен бути досить кремезним, щоб в жорсткому контакті боротися за м’яч, і в той же час мати високий стрибок для набору очок з-під кільця. Обов’язковим є вміння стабільно закидати з середньої дистанції. Зріст "четвертого номера" - 200-215 см. Відомі гравці сучасності, що діють на цій позиції – американець Тім Данкан, німець Дірк Новіцкі, серед українських баскетболістів — Олександр Волков.
Центровий  - («п’ятий номер").
Найкремезніший гравець будь-якої команди при своїх габаритах (як правило, не менше 105 кг) повинен володіти достатньою швидкістю, щоб за найкоротший час переміщуватись від свого щита до чужого й навпаки. Функція центрового – завершення атак з-під кільця, підбирання м’яча та блокування кидків суперника, постановка "заслонів". На центрового випадає найбільше фізичне навантаження – саме йому доводиться йти в найжорсткіший контакт з суперником, боронячи м’яч від зазіхань візаві. В багатьох командах гра будується саме через центрового – він є головною ударною силою, що набирає очки. Зріст – 210-225 см. Серед відомих центрових – Шакіл О`Ніл, По Газоль, легенди минулого Дікембе Мутомбо, Арвідас Сабоніс.
Переважно при нападі і захисті гравець однієї позиції діє проти свого візаві, котрий має те ж саме амплуа: так центровий найчастіше входить в силовий контакт з центровим, захисник з захисником і т. д.
Баскетбол входить до програми Олімпійських ігор з 1936 року. У 1950 році проведено перший чоловічий чемпіонат світу, а у 1953 – жіночий.
Найпрестижнішим змаганням серед збірних команд країн є Олімпіада, а серед клубних - чемпіонат НБА (США)та Євроліга УЛЕБ.
Розвитком баскетболу опікується Міжнародна люительська федерація баскетболу (FIBA), заснована в 1932 р.

Всі статті розділу
Час для спорту!
19 Грудня 2018
ПОШУК ПО САЙТУ
Максименко Ігор Павлович
капітан Збройних Сил України, колишній керівник  туристичних гуртків  Центру дитячої творчості м. Каховки
Коновалюк Олександр Володимирович

заслужений майстер спорту України з веслування академічного, учасник ХХХ Олімпійських ігор 2012 року у Лондоні у складі екіпажу байдарки-вісімки

Морозова-Ронжіна  Олена Іванівна
Морозова-Ронжіна Олена Іванівна
заслужений майстер спорту України з веслування академічного, срібна призерка ХХVI літніх Олімпійських ігор 1996 року в Атланті, учасниця XXV літніх Олімпійських ігор 1992 року у Барселоні та ХХVIІ  літніх Олімпійських ігор 2000  року в Сіднеї, багаторазова призерка чемпіонатів світу.